Charakterystyka rur stalowych
Rury stalowe są rodzajem profili zamkniętych o wysokich parametrach wytrzymałościowych – są odporne na rozciąganie i ściskanie. Rodzaje rur stalowych mogą być wyodrębnione na podstawie różnych kryteriów. Najczęściej stosowanym rozróżnieniem jest technologia produkcji oraz sposób zapewnienia ciągłości struktury. W przypadku metody wytwarzania rury można podzielić je na gorącowalcowane, zimnowalcowane lub ciągnione. Biorąc pod uwagę sposób zapewnienia ciągłości struktury, można wyodrębnić rury ze szwem i rury bez szwu. Atutem rur stalowych jest ich sztywna i zarazem sprężysta konstrukcja. Dzięki tej właściwości rury są odporne na uszkodzenie spójności na skutek działania sił zewnętrznych. Poza wytrzymałością na zniszczenie warto wziąć pod uwagę własności fizyczne i mechaniczne rur, jak też własności cieplne, chemiczne i elektryczne.
Zastosowanie rur stalowych
Rury stalowe stosuje się do standardowych metod przeciskowych i do przewiertów teleskopowych. Rury wykonane ze stali niestopowych i niskostopowych są używane np. do budowy ciśnieniowych sieci podziemnych. Ponadto rury można pokryć powłoką ochronną, zabezpieczającą przed działaniem niekorzystnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Dzięki temu w rurach można umieszczać różne media w stanie ciekłym lub gazowym oraz wykorzystywać jako rodzaj niezwykle wytrzymałego kształtownika konstrukcyjnego, jak i specjalistycznego narzędzia. To powoduje, że rury ze stali znajdują zastosowanie w wielu obszarach, począwszy od najczęstszego sposobu eksploatacji, jakim są wodociągi miejskie i przemysłowe, po zastosowanie w przemyśle, do chłodzenia procesów chemicznych, aż po rurociągi przewodzące ropę naftową. Ze względu na swoje właściwości, rury stalowe są stosowane jako przewodnik przemieszczania się gazów – zarówno w zastosowaniu codziennym, jak w przypadku gazu ziemnego czy LPG, jak i przemysłowym czy w energetyce (para wodna, azot). Rury stalowe są również często wykorzystywane w konstrukcjach maszyn oraz urządzeń, najczęściej w charakterze struktur nośnych, w konstrukcjach budowlanych, jak i w lotnictwie czy motoryzacji. Stanowią też świetny półprodukt do produkcji łożysk. Z uwagi na przekrój optymalny dla przepływu cieczy oraz zdolności przekazywania temperatury, rury stalowe znajdują zastosowanie jako wymienniki ciepła w urządzeniach grzewczych i chłodniczych. Stosuje się je również w przemyśle wydobywczym, zarówno jako elementy konstrukcyjne, przewody, jak i sprzęt do wykonywania różnego rodzaju wierceń.
Rury stalowe doskonale sprawdzają się także jako element technologii bezwykopowych. Wykorzystuje się je do budowy oraz odnowy sieci usytuowanych w obszarach o dużym natężeniu ruchu kołowego i pieszego, takich jak centra miast. Dzięki stosowaniu rur o odpowiedniej konstrukcji i własnościach materiałowych możliwe jest prowadzenie instalacji i modernizacji infrastruktury podziemnej bez konieczności wykonywania tradycyjnych wykopów ziemnych.